A mostani cikkben megmutatom, hogyan lehet a Google-nek megmondani, hogy egy aloldalt ne indexeljen, azaz egy tartalom ne kerüljön be a találati listába.
Miért kell meggátolni a Google-t egy tartalom indexelésében?
Alapvetően nem kell (hiszen az a lényeg, hogy a Google „lássa” a tartalmakat), de vannak olyan esetek, amikor célszerű élni ezzel az eszközzel.
- A tartalom máshonnan másolt. (nem javaslom, szerzői jogi okokból sem)
- Ha weboldalon belüli másolatról van szó. (ilyenkor érdemes a canonical tag-et használni inkább)
- A tartalom máshol is elérhető – pl.: ÁSZF, Impresszum, amelyeket több weboldal is használ.
- A tartalom nem releváns az oldal témájára nézve, de valamiért közzé lett téve.
- Nem fontos tartalom: ilyen pl. egy régi, de nem törölt cikk, amely indexelésének már nem sok értelme van.
Hogyan kell kizárni a Google-t egy aloldalról?
Avagy hogyan lehet tiltani az indexelést? Két egyszerű módszert mutatok.
1) robots.txt fájllal.
A robots.txt fájl a szerveren található, és a Google lekéri, amikor „megérkezik” az oldalra. Ha ott le van tiltva egy oldal indexelése, akkor azt általában figyelembe veszi a keresőóriás. A tiltás 1 sor/tartalom (az url-t mindig a domain nélkül kell megadni):
2) noindex meta sorral
Ez a sor a forráskódban azt eredményezi, hogy a Google nem fogja az adott aloldalt indexelni. Szerencsére ezt nem kell a forráskódba tenni kézzel, mert van rá egy szuper bővítmény, a Noindex Pages nevű. Ezt csak telepíteni kell, majd aktiválni, és máris minden tartalomnál megjelenik a következő képen látható pipálós funkció. Ha a pipa be van rakva a mezőbe, akkor az adott tartalom nem lesz indexelve.
FIGYELEM!
A fentiek ellenére előfordulhat, hogy a Google indexel egy tartalmat. A legbiztosabb megoldás, ha nem teszel ki nyilvánosan olyat, amit nem szeretnél a Google-ben viszontlátni.