Teszteled 3-6 havonta a WordPress biztonsági mentésedet?

A WordPress karbantartás feladatok heti, havi bontásban című cikkben írtam, hogy 3-6 havonta érdemes tesztelni a biztonsági mentés használhatóságát. De hogyan?

Hogyan készül a biztonsági mentés?

Az biztonsági mentésről szóló részletes videóban megmutatom a legfőbb lépéseket:

  • FTP-n keresztül a fájlok mentése.
  • MySQL adatbázis exportálása.
  • Opcionálisan, nem a mentés kötelező része: Egyedi CSS, export fájl letöltés és kinézet beállításainak exportja.

A biztonsági mentés készítésének 2 fő módja van:

  • Manuális mentés készítés (külön-külön a fentiek mentésével, vagy cPanelen keresztül). Én ezt javaslom, mert ebben az esetben könnyebben észrevehető a hiba.
  • Automatizált biztonsági mentés. Itt ha hiba lép fel, gyakran nem is értesülni róla. Vagy értesítés esetén hajlamos lehet az értesítéseket kapó személy figyelmen kívül hagyni a hibajelzést.

Mit kell ellenőrizni egy biztonsági mentésen?

Amikor a karbantartás szolgáltatásom keretein belül biztonsági mentést készítek egy weboldalról, akkor az alábbiakat szoktam ellenőrizni:

  • Azt a mappát mentem a tárhelyről, amelyben a weboldal van? (teszt fájl feltöltéssel)
  • A weboldalhoz tartozó adatbázist mentem? (wp-config.php ellenőrzéssel)
  • A mentés során mindhárom WordPress mappa letöltődött, és az abban lévő főbb mappák is megvannak? (wp-admin, wp-includes, wp-content)
  • Az előző mentéshez képest nincs-e nagy eltérés (lefelé) méretben.

Hogyan kell tesztelni a biztonsági mentést?

Érdemes 3-6 havonta, egy teszt tárhelyen (érdemes akár B-tervként külön tárhelyet bérelni, amire szükség esetén át lehet gyorsan pakolni a weboldalt, de elég az is, ha csak talonban van ez) összerakni a weboldal a mentésből.

A teszt összerakáskor figyelj a szérializált adattömbökben lévő adatok cseréjére is, akkor lesz működő a mentésből összerakott weboldal!

Ha a mentés tesztje nem jár sikerrel, akkor át kell gondolni, hogy mit kell változtatni a mentés készítésének folyamatán, hogy éles esetben nehogy ilyen előfordulhasson!

Cikkértesítő

Ha nem szeretnél lemaradni az új cikkekről, akkor iratkozz fel az értesítőre!

Szólj hozzá!


WordPress segítséget keresel?

Kérj díjmentes árajánlatot!

Főbb szolgáltatásaim: weboldal/webáruház készítés, megújítás, fejlesztés, gyorsítás, karbantartás, hibajavítás, oktatás, stb.