Biztosan láttad a weboldalakon, hogy a jobb alsó sarokban megjelenik egy felfelé mutató nyíl, amire ha rákattintasz, akkor a weboldal tetejére ugrik a böngésző.
Fel az oldal tetejére („Scroll to top”) funkció
A „fel az oldal tetejére” (szeretem liftnek hívni) funkció a régi időkből fennmaradó megoldás, amikor még nem volt jellemző az, hogy a menüsor az oldal tetején marad lefelé görgetéskor. Ebben az esetben célszerű volt egy olyan gomb elhelyezése, amelyre ha rákattintanak, akkor egyből visszaugranak az oldal tetejére, ahol megtalálták a menüsort. Manapság inkább akkor hasznos, amikor hosszú weboldalad van és/vagy nem marad felül a menüsorod lefelé görgetéskor.
Működés közben így néz ki általában:
Amikor a kinézetben van a funkció:
A legtöbb WordPress kinézetben benne van ez a funkció. A legjobb/leggyakrabban használt kinézetek kivétel nélkül támogatják ezt a funkciót. Vannak olyan megoldások, ahol az alapbeállítás az, hogy elérhető ez a funkció, de vannak olyan kinézetek is, ahol be kell kapcsolni a beállítások, vagy a testreszabás menüpont alatt. Ebben az esetben csak használni kell a beépített verziót.
Amikor nincs a kinézetben a funkció:
Vannak azonban olyan kinézetek, amelyekbe nem lett ilyen funkció fejlesztve. Ekkor jön jól a „Scroll To Top” nevű bővítmény, amelyet csak be kell kapcsolni, pár egyszerű beállítás (Beállítások => Scroll to top) közül ki kell választani a nekünk tetszőt, és máris elérhető a weboldalon a lift funkció:
A bővítményben az alábbi beállítási lehetőségek vannak:
- A funkció engedélyezése/kikapcsolása.
- A funkció engedélyezése/kikapcsolása mobilon.
- Az ún. „async” betöltődés engedélyezése a gyorsabb weboldal miatt.
- A megjelenés típusa: szöveges/képes.
- A funkció pozíciója (bal vagy jobb oldal).
- Az ikon és a háttér színe.
- Az ikon típusa.
- Animáció választás.
- A lift sebessége.
- A funkció hol aktiválódjon – mennyit kell lefelé görgetni a felhasználónak, hogy megjelenjen neki.
- Ha nem az oldal teteje a gomb célja, akkor meg lehet adni a megfelelő horgonyt az oldalon belüli ugráshoz.
- Egyedi CSS is megadható, ha szükséges.
Scroll To Top letöltés:
Mikor nem ajánlom a funkció használatát?
Ha rövidek az aloldalaid, akkor felesleges ilyen funkciót integrálni a weboldaladba.
Ha a jobb alsó sarokban vannak egyéb funkciók (pl.: chat, cookie ablak, pályázatos logó, mobilon visszahívás gomb), akkor érdemes vagy mellőzni ezt a funkciót, vagy valamit átrakni a bal oldalra, hogy ne csússzanak egybe a funkciók. Bár esetek többségében érdemes átgondolni, hogy valóban szükség van-e minden funkcióra, nem lesz-e pont a kívánt hatással ellentétes, ha tele van szórva mindennel a weboldal alja, és nem látják a felhasználók a tartalmakat ezektől.