Több tárhelyszolgáltató elkezdte értesíteni az ügyfeleit, hogy 2018. december végével megszűnik a php 5.6-os verziójának támogatása, ezért ők sem fogják biztosítani nekik ezt a verziót.
Mi az a php?
Egy nyílt forráskódú programozási nyelv, amely a webszervereken fut, és a legtöbb dinamikus weboldal (pl.: WordPress oldalak) ezt használja a működéséhez. Az egyes php verziók pár évig “élnek”. Az élettartamuk a bevezetésből, használatból és az új verzió megjelenéséből, valamint a biztonsági frissítések végső határidejének meghatározásából áll.
Mit kell tenned a php verzióváltás kapcsán?
- Érdemes ellenőrizned (erre a phpinfo függvény tökéletes és egyszerű megoldás), hogy milyen php verziót használ a weboldalad szervere. Ha a tárhelyszolgáltatód már jelezte az átállás szükségességét, akkor nem kell ezzel foglalkoznod.
- Meg kell tudnod, hogy biztosítja-e a tárhelyszolgáltató egy újabb php verzió használatát. Jelenleg min. 7.1 vagy 7.2 verzióra van szükséged.
- Tesztelned kell a weboldaladat az új környezetben, és ha hibát észlelsz, javítanod kell a végleges átállás előtt. Ezt megteheted egy bővítménnyel is, de szükséges a manuális ellenőrzés is (tesztkörnyezet létrehozásával).
- Át kell térni az új php verzióra. Erre két fő lehetőséged van:
I. Egy kattintással át tudod állítani a használt php verziót a tárhelyszolgáltatásod admin felületén, pl. egy ilyen legördülő menüben való átállítással:
II. Másik szerverre kell költöztetni a weboldalt. Ez egy sima WordPress költöztetés feladat.
Miért jó a php verzióváltás?
- Biztonságosabb: A korábbi verziókban talált esetleges biztonsági rések befoltozásra kerülnek. Míg a régi php verziók egy idő után nem kapnak ilyen frissítést.
- Gyorsabb: A fejlesztők figyelnek arra, hogy mindig gyorsabbak legyenek az új verziók a korábbiaknál.
- Funkcionálisabb: A verzióváltással mindig több funkció érhető el, mint korábban.