Gondolkoztál már azon, hogyha időről-időre készítesz is biztonsági mentést, adódhat olyan eset, hogy az éppen soron következő biztonsági mentés előtt következik be adatvesztés? A megoldás pofonegyszerű!
Két biztonsági mentés közötti adatmentési feladat, lépésről-lépésre
Ha egy elkészített biztonsági mentés után közzéteszel/módosítasz tartalmakat a weboldaladon, tedd a következőt:
- Hozz létre egy „mentestol-mentesig”, vagy bármilyen más nevű mappát a számítógépeden. Erre azért van szükség, hogy legyen egy fix helye az időközi mentéseknek, ne kallódjanak ezek a gépeden.
- Mentsd el ebbe a mappába az új/módosított tartalom HTML nézetét (Gutenberg esetén: összes blokk másolása funkció) egy jegyzettömb, vagy Notepad++ programon keresztül egy txt fájlba. Miért a HTML nézetet kell menteni, illetve miért az összes blokk másolása funkciót kell használni? Mert így a formázást sem fogod elveszíteni.
- Mentsd el a feltöltött képeket, fájlokat is a „mentestol-mentesig” mappába. Így szükség esetén ezek is rendelkezésedre állnak.
Mi lesz a végeredmény, miért is hasznosak a fentiek?
Ha bármilyen oknál fogva vissza kell állítanod a weboldaladat egy korábbi biztonsági mentésből, akkor a visszaállítás után nem kell azon gondolkoznod, hogy milyen új cikkeket írtál (és kell ismét megírni), és mit módosítottál a weboldalon, hanem egyszerűen a „mentestol-mentesig”, mappán végigmész, és ezalatt minden új/módosított (az előző biztonsági mentés állapotához képest) tartalmat könnyedén, gondolkozás nélkül helyre tudsz állítani.
Egy minta, nálam így néz ki ez a mappa jelenleg, amikor a cikket frissítettem:
- A mappákban HTML fájlok, vagy pdf-ek, esetleg űrlapkódok vannak.
- A txt fájlok általában cikkek és oldalak mentését tartalmazzák. A névben jelzem a mentés dátumát és a weboldalt (OW, vagy WP) is, ahol keletkezett a tartalom.
- A dátumjelöléssel nem jelölt txt-k, illetve képek a tartalmakban lévő médiaelemek.
A „mentestol-mentesig” mappa sorsa
Amikor biztonsági mentést készítesz, akkor ezt a mappát „ürítsd ki” (én bele szoktam tenni az aktuális mentésbe), azaz a mentésbe tedd bele, hogy meglegyen, ha bármikor szükséged lenne rá.
A biztonsági mentés nem tartalmazza a fentieket?
Egyik ügyfelemtől jött a kérdés, ami teljesen jogos felvetés.
De, tartalmazza, csak egyben, nem darabonként. A MySQL adatbázis megfelelő táblájának megfelelő részéből kikereshető minden oldal, bejegyzés, termék, stb. forráskódja, és abból is helyre lehet állítani egy-egy tartalmat. De:
- Ez nem hatékony megoldás 1-2 (pár) tartalom esetén.
- Ha mondjuk csak havonta készül biztonsági mentés, akkor a régebbi adatbázis mentésben nem feltétlenül szerepel az a tartalom, amit éppen helyre kellene állítani. Gondoljon a mentés után keletkezett tartalmakra.
A fentiek azért szükségesek, hogy két mentés között is minél gyorsabban és 100%-osan helyreállítható legyen egy tartalom.