2023. március 29-én megjelent a WordPress legújabb, 6.2-es verziója. A szokásoknak megfelelően most is egy jazz zenészről (Eric Dolphy a névadó) lett elnevezve.
A WordPress 6.2 verzió újdonságai
Szeretnéd tudni, hogy mik a 6.2-es verzió újdonságai? A legfontosabbak:
Gutenberg fejlesztések
Az új verzió több mint 292 fejlesztést tartalmaz, és 394 hibát is javít a blokkszerkesztőben, és közel 200 javított hibajegyet foglal magában a WordPress Core verziója.
A WordPress 6.2-es verzió óta a Gutenbergbe nagyon sok dolog bekerült. Ezekről részletesebben a következő, Gutenberg újdonságokat bemutató leírásokban olvashatsz: 15.1, 15.0, 14.9, 14.8, 14.7, 14.6, 14.5, 14.4, 14.3, és 14.2.
A WordPress 6.2 a Gutenberg-projekt 2. fázisának egyik utolsó kiadása. A fejlesztők tervei szerint egy olyan erős eszközt adnak, ami megváltoztatja a jövő tartalomgyártását. Azért is kiemelt cél ez, hogy méltó módon ünnepeljük meg azt, hogy 2023-ban 20 éves lesz a WordPress! Bizony, 20 éves lesz május 27-én a WordPress! 🙂
Külön logót is csináltak az erre az eseményre:
Viszlát Szerkeszőt Béta verzió!
A béta címke eltűnt a „Megjelenés” => „Szerkesztő” alatt található Blokk alapú weboldal építőről (Webhelyszerkesztő). Ezzel jelezték, hogy a megoldás stabil, és immáron bárki számára készen áll a felfedezésre, alkotásra és kísérletezésre!
Zavartalan mód
Zavartalan mód a tiszta, koncentrált írási élményért:
Olyan szuperül kikapcsolt mindent a beállítás, hogy visszakapcsolni se lehetett (még a Beta verzióban teszteltem), sem a blokk beállítások nem voltak elérhetőek utána.
Aztán rájöttem, hogy az oldal tetejére víve az egeret bejön egy sáv, mint a Windows-ban alul. Ott lehet ki-be kapcsolgatni ezt a funkciót (ami rém zavaró nekem):
Webhelyszerkesztő alapértelmezett nézet
Az új Webhelyszerkesztő felületen először a sablonok és a sablonrészek előnézetei jelennek meg, így kiválaszthatod, hogy pontosan mit szeretnél elkezdeni szerkeszteni.
Innen a szerkesztésre kattintva tovább lehet menni az adott sablonrész szerkesztésére.
Szétválasztott blokkbeállítások
A szétválasztott blokkbeállítások funkció azt jelenti, hogy az egyes blokkok beállítási lehetőségei szétválnak sima „Beállítások” és „Stílusok” alpontra. Így:
Színkódolt sablonrészek
A színkódolt címkék segítségével gyorsan megtalálhatod sablonrészeidet és az újrafelhasználható blokkjait, bárhol, ahová csak nézel: a Listanézetben, a Blokk eszköztárban, de még a vásznon is.
A lila szín, és a kijelölés segíti azt, hogy lásd: nem egy sima blokkot szerkesztesz, hanem egy sablonrészt:
Új navigációs élmény
A továbbfejlesztett navigációs élmény egyszerűvé teszi a menük módosítását és kezelését – közvetlenül a blokkbeállítások jobb oldali sávjáról:
Szerintem ezzel is kár volt időt tölteni. Sajnos sok hasznát nem látom.
Stíluskönyv
Az új „Stíluskönyv” funkció segítségével egy helyen megtekintheted és szerkesztheted az összes blokk-stílusodat a Webhelyszerkesztőben:
Ígéretes fejlesztés. Külön formázhatóak a következők:
- Szöveg.
- Média típusok.
- Gombok, elrendezések.
- Widgetek.
- És a sablon pár része (navigáció, logó, honlap cím és elnevezés.
Egyéni CSS blokkokhoz
Egyéni CSS-támogatás bizonyos blokkokhoz vagy az egész webhelyhez. Ennek segítségével új szintre tudod emelni a weboldalad megjelenését. Elvileg, mert szerintem bonyolultabb elemenként formázgatni a dolgokat, mintsem a központi, Megjelenés => Testreszabás => További CSS alatt. De így néz ki a funkciót:
Másolás és beillesztés funkció a blokkok stílusára
Ez egy szuper fejlesztés, ami eddig pl. a GenerateBlock PRO-ban volt benne.
Openverse integráció
Az Openverse integráció lehetővé teszi, hogy ingyenes, nyílt licencű médiaelemeket közvetlenül a tartalomba húzd/szúrd be szerkesztés közben:
Widgetek mint sablonrészek
A widgetek elvesznek amikor klasszikus widgeteket támogató kinézetről blokk alapú kinézetre váltunk – így sokkal simábbá válik az átállás. Sablonrészekké válnak a widgetek, és importálhatók. Mutatom:
Ez egy kicsit körülményesen működik, szerintem sokkal egyszerűbb a hagyományos módszer, amely szerint egyszerűen az elveszett widgeteket újra létrehozzuk. Kinézetcsere előtt úgyis az egyik lépés az, hogy a widgeteket és a beállításait el kell menteni, így körültekintő munka esetén úgysincs adatvesztés.
Infó gomb helyett „Outline”
Így néz ki a régi, „infó” gomb megújított verziója:
Előnézet helyett blokk-kategóriák a mintáknál
Ilyen lett a beszúrás funkció első lépése:
Közvetlen média letöltési lehetőség
Ez egy szuper fejlesztés a Médiatár menüpont alatt:
Neked melyik újítás tetszik a legjobban?