A tervek szerint, 2021. március 9-én jelent meg a WordPress legújabb főverziója, az Esperanza Spalding zenészről elnevezett 5.7-es. A legfontosabb újdonságok:
Ha még megjelenés előtt olvasod a cikket:
A WordPress Beta Tester bővítménnyel előbb is ki tudod próbálni. Persze ne éles, pénztermelő, biztonsági mentéssel nem rendelkező oldalon próbálkozz!
Vagy akár le is töltheted, és telepítheted a 2-es Béta verziót.
Megjelenés után: frissítés WordPress 5.7-es verzióra
- Készíts egy biztonsági mentést a weboldalról.
- Menj a Vezérlőpult => Frissítések menüpont alá.
- Végezd el a frissítést.
- Ellenőrizd le, hogy minden működik-e.
Mivel ez főverzió-váltás, és nem biztonsági frissítés, ezért érdemes egy kicsit várni a frissítéssel, és vagy pár nap múlva frissíteni, vagy majd csak az 5.7.1-es verzióra, amikor kijön (főverzióknál gyorsan szokott jönni egy hibajavító csomag).
A WordPress 5.7-es ágának újdonságai
Nem fontossági, vagy „ez mennyire jó lesz” sorrendben:
Könnyebb navigáció az admin felületen
Ahogy egy tesztoldalamat felfrissítettem 5.7-re, egyből kiszúrtam, hogy ahogy az admin felületen lévő menüsor fölött húzom az egeret, úgy az éppen aktuális helyen [lásd a képen lejjebb] egy plusz világos sáv (left-border) bekerült a bal oldalra. Az eddigi kiemelés mellett persze.
iframe beágyazások lazy-loading betöltődése
A loading=”lazy” kiegészítéssel késleltetett betöltődéssel lehet beágyazni iframe-eket a WordPress-be. Jól jöhet pl. térkép, videó beágyazásánál. Vagy ha ne adj Isten valaki még a klasszikus iframe-es módszerrel ágyaz be másik oldalt a weboldalába.
A http://-ről https://-re való váltás egyszerűsítése
A korábbi metódusról itt írtam: Biztonságos http kapcsolat: https beállítása WordPress alatt
A WordPress fejlesztői szerint eddig bonyolult volt a váltás, ezért a következő verziótól már az alaprendszer része lesz. A hagyományos módszernél a http://-s url-ek érintetlenek maradtak az adatbázisban, így vagy ezek cseréjéhez, vagy átírásához kellett bővítményt használni.
Az 5.7-es ágtól a „Beállítások” => „Általános” menü alatt elég csak átírni a http://-t https://-re, és az adatbázisban lévő url-ekben is végre fog hajtódni a csere, nem csak a webhely címe és WordPress címe opcióknál.
A Webhely egészség menüpont külön fogja vizsgálni a https állapotát.
Egy admin színpaletta
Elméletileg (ez a Béta verzióban nem volt benne) ez a módosítás azt hozza magával, hogy az admin felület számára rendelkezésre álló színsémák helyett egy szín lesz. Hogy melyik, még nem tudni. A kék, zöld, piros, sárga, szürke, fekete és fehér árnyalatok egyike.
Az új paletta minden eddiginél egyszerűbbé teszi olyan elemek felépítését, amelyeket a felhasználók el tudnak olvasni, mert a majdan használt színtartomány fele nagy kontrasztot ad a fehér típushoz, fele pedig a feketéhez. Az akadálymentességi irányelvek szerint.
FRISSÍTÉS, 2021.03.31:
Ebből végül az lett, hogy az alapértelmezett színséma lett minimálisan módosítva, ezen felül több színpaletta közül lehet választani. Az alapértelmezettnél a különbség alig észrevehető:
A színskálák a többi design-hoz:
Új jelszógenerálási rendszer, tömeges jelszógenerálás funkció
Elfelejtett jelszó:
A korábbi WordPress verzióknál valaki ha az elfelejtett jelszó funkcióra kattintott, akkor az e-mail visszaigazolóban lévő linken csak egy gomb volt (mentés). Immáron kettő van, egy mentés, és a egy új jelszó generálás gomb. Ezáltal egyértelműbbé válik a felhasználók számára, hogy nem csak az az egy opció van, hogy el kell fogadni az elsőre kiajánlott új jelszót.
Bal oldalon a WP 5.6, jobb oldalon a WP 5.7-es felülete van.
Egyedi jelszógenerálási link kiküldése:
Felhasználónként is küldhető:
A „Send Reset Link” gombbal lehet kiküldeni egy levelet erről egy kiválasztott felhasználónak.
Egyébként ez a funkció elérhető közvetlenül a Felhasználók oldalon is, nem kell az Adatlapig bemenni:
Tömeges jelszógenerálási link kiküldése:
A Felhasználók oldal műveletei közé ez is bekerült:
És immáron tömeges jelszó újrageneráláshoz nem kell speciális bővítményt használni, mert már az alaprendszer része a funkció.
jQuery 3.5.1 frissítés (és takarítás) és a hibajelzések
Az alapverzió és a használt kinézetek elavult jQuery verziójára felhívó hibaüzenetek ritkábban jelennek majd meg, és az értesítések sokkal érthetőbbek lesznek a felhasználók számára.
Új API a robotoknak
Pl. A max-image-preview:large elem alapértelmezett lesz. Ez arra szolgál, hogy a nagy képek a (kép)keresőkben a nagy képek között tudnak találatként megjelenni. Kivéve, ha tiltva van az indexelésük.
Gutenberg fejlesztések
Sok-sok hibajavítás (csak a két béta verzió között +38 hibajavítás volt) és fejlesztés lesz amely a 9.3-9.9 (utóbbi a legújabb) verziókra terjed ki. Többek között:
- Blokkok és mintáinak közvetlen beszúrása.
- Teljes magasság állíthatósága akár teljes nézetablakig.
- Blokkváltozatok közötti egyszerűbb váltás.
- Gomb blokkok függőleges igazítása, illetve szélességének %-os állíthatósága.
- A közösségi média ikonok méretének változtathatósága.
- A lista és kód blokkokban is állítható a betűméret.
- A dőlt formázási lehetőség eltávolítása az olvashatóság fenntartása miatt.
- Média modul fejlesztése: felhasználóbarátabb lesz a média elemek lejátszása és megállítása.
- Számos javítás a 2021 alapértelmezett kinézethez.
- Egyéni térközök támogatása.
- Menü problémák megoldása közepes és nagy képernyőknél.