2020. augusztus 11-én jelenik meg a WordPress legújabb főverziója, az 5.5-ös. A névadó most Billy Eckstine zenész volt. Összeszedtem a legfontosabb újdonságokat, tudnivalókat az új verzióval kapcsolatban.
A Gutenberg blokkszerkesztő fejlesztése
Immáron 10 Gutenberg verziót fog magában foglalni az 5.5-ös WordPress, összesen 1500 (!!) módosítással. A legfontosabb 8.4-es Gutenberg újdonságok:
- Beépített képszerkesztés: levágás, forgatás, zoomolás.
- Blokk-minták: el lehet menteni oldalelrendezéseket, illetve néhány alapértelmezett is lesz. Ezzel gyorsabban lehet hasonló felépítésű oldalakat létrehozni (bár eddig is lehetett ilyet csinálni, pl. Duplicate Posts bővítménnyel).
- Eszközök előnézete: meg lehet majd nézni külön-külön, hogy az egyes eszközökön és felbontásokon hogyan jelenik meg a tartalom.
- Blokk-könyvtár: megújul, és lehetőség lesz külső forrásból származó blokkok felfedezésére, telepítésére és beillesztésére.
- Jobb és simább szerkesztési élmény, gyorsabb működés.
- A kinézetekhez beépített design-lehetőségek.
- A háttérszín és átmenetek funkció hozzáadása még több blokkhoz, pl.: csoportok, oszlopok, média, szöveg blokkokhoz.
- Új típusú méretek integrálása: már nem csak pixelben lehet megadni méretet, hanem pl.: ems, rems, %, vh, vw, stb. A vonalmagasság is állítható lesz.
XML oldaltérkép integráció
A keresőoptimalizálás miatt fontos, hogy legyen egy ún. XML oldaltérkép, amelyet eddig vagy egy külső bővítménnyel lehetett létrehozni, vagy a SEO bővítmény (pl.: YOAST SEO) magában foglalta. Az új verzió magában foglalja ezt a funkciót.
Alapesetben
- a főoldal,
- blog oldal,
- oldalak,
- bejegyzések,
- egyedi poszt-típusok,
- taxanomy-k (címkék, kategóriák),
- szerzői archivumok
fognak belekerülni. A /wp-sitemap.xml URL alatt lesz elérhető.
Minta:
Automatizálható bővítmény és kinézet frissítések
Könnyedén be lehet majd állítani, hogy mely kinézetek és bővítmény frissüljenek automatikusan. Igaz, hogy ajánlott mindenből mindig a legújabb verziót használni, de az automatikus frissítésnek van azért egy olyan hátránya, hogy nincs utána emberi ellenőrzés, vagy éppen lehetőség nincs egy ellenőrzésre, mert rosszkor jön a frissítés. Mondhatjuk, hogy csak olyan bővítménynél érdemes ezt beállítani, ahol biztosak vagyunk a hibamentes frissítésben. De azért én nem kockáztatnám a múltbeli tapasztalatokra a weboldalam jövőbeli folyamatos üzemmenetét. Anno írtam a WordPress alverzióváltásának kikapcsolásáról, ott is említettem ezt. Ha korábban beállítottad a frissítések tiltását, akkor NEM JELENIK MEG ez a funkció!
Így néz ki, és így működik:
Frissítés:
Jön értesítő e-mail a sikeres frissítésekről. Minta:
Lazy-load a képekhez
Ezt eddig csak külön bővítménnyel lehetett megoldani. A megoldás lényege, hogy amíg nincs szükség rá, addig nem töltődnek be a képek. Ez sávszélesség-nyereséggel jár, illetve gyorsabb lesz tőle a weboldal betöltődési ideje. Ez remek hír a lassabb nettel rendelkező látogatóknak, illetve a weboldal tulajdonosoknak is, hiszen a sebesség Google rangsorolási szempont.
Könnyebb kezelhetőség
Minden WordPress verziónál fontos szempont, hogy a kezelhetőség jobb legyen, mint korábban volt. Az 5.5-ös verzió sem kivétel ez alól. Lássuk a főbb pontokat:
- A médiatárban megjelent az „URL másolása” funkció. Így már nem kell bekattintani, kijelölni, másolni – csak egy gombnyomás!
- A letiltást jelző gombok valóban úgy néznek ki, mint ami nem aktív.
- A főoldal egyedi logója nem fog linkelni a főoldalra. Az összes többi oldalon természetesen marad a logó főoldalra való linkelése.
- Amikor a bejelentkező felületen sikertelen belépés történik, akkor a megszokott „rázós-effektes” hibaüzenet-megjelenéshez szoktunk. Ez kikapcsolható lesz.
- A link-lista típusú widgetek át lesznek konvertálva HTML5 navigációs blokká.
- „Modern” nevű, új színséma (kép lejjebb).
- Stb.
Egyéb változtatások
- A bővítmények és a kinézetek zip fájl-ból is frissíthetőek lesznek. Ez akkor a legjobb, ha az admin felületről nem frissíthető fizetős kinézet/bővítményt használsz. Nem kell ezentúl FTP-n keresztül frissítened.
- Több, a forráskódba csomagolt külső könyvtár is frissül. Pl.: PHPMailer, SimplePie, Twemoji, Masonry.
- A redirect_guess_404_permalink() fejlesztése.
A bővítmények és új típusú kinézetek frissítését megmutatom röviden, mert ez valóban hasznos fejlesztés:
A videón látott megoldás a kinézeteknél is működik, sőt, visszafelé is lehet frissíteni, ez a funkció eddig csak egy külön bővítménnyel volt elérhető admin felületről:
Mekkora frissítés az 5.5-ös WordPress?
Nagy. Eddig a fejlesztők 360 jegyet rögzítettek, amiből 157 új funkció és fejlesztés, de további hibajavítások is folyamatban vannak.
Forrás:
https://wordpress.org/news/2020/07/wordpress-5-5-beta-1/