Mikuláskor, 2016. december 6-án tervezik megjelentetni a WordPress legújabb, 4.7-es főverzióját. Az alábbiakban összeszedtem várható fő újdonságokat. Fontosakat és nem fontosakat egyaránt. NEM fontossági sorrendben!
Ha te is ki szeretnéd próbálni a WordPress 4.7-et, akkor telepítsd a WordPress Beta Tester plugint, vagy töltsd le a Beta verzió telepítőjét, és telepítsd fel! ÉLES WEBOLDALON NE HASZNÁLD, csak a megjelenés után!
1. Immáron 87 nyelven – természetesen magyarul is – lehet telepíteni a WordPress-t:
A telepítő egy lépéssel rövidebb lett. Az alábbi képernyő helyett egyből az admin felületen találjuk magunkat a telepítés után:
2. Az alapértelmezett demo hozzászólás “feladójának” neve megváltozott:
3. “Érzésre” gyorsabb lett az admin felület.
4. Új alapértelmezett kinézet, Twenty Seventeen (2017) névvel. A bemutatója szerint magával ragadó fejléckép opcióval, videó fejléccel, finom animációkkal. Döntse el mindenki, hogy használja-e majd. Én nem fogom. Több nyelven is elérhető, és minden platformon megfelelően jelenik meg.
5. Megjelenés => Testreszabás menü: közvetlenül módosítható a weboldal címe és egysoros leírása:
Ezen felül akár új oldalakat létre tudunk hozni, illetve ha a kinézet engedi, akkor különböző szekciókat is testre tudunk szabni. Az új oldalak hozzáadása remek és hiánypótló funkció, amely sablontól függetlenül működik:
Ennek segítségével sokkal gyorsabban össze lehet pakolni egy menürendszert, mint eddig. Eddig az volt a módi, hogy előbb létrehoztunk minden oldalt az Oldalak menü alatt, majd a fogd és vidd módszerrel a Menük menüpont alatt sorba tettük. Innentől kezdve elhagyható az Oldalak menüpont alatt munka.
6. Megjelenés => Testreszabás menü: egyedi css-t írhatunk ide, amely azért nagyszerű dolog, mert nem kell a kinézet forráskódjában turkálni, és ezáltal a kinézet frissítésekor nem fognak elveszni a módosítások. Ettől tartva, ezt elkerülve innentől kezdve csak CSS módosítás miatt nem szükséges ún. child theme-t létrehozni. Ráadásul ÉLŐ előnézettel működik ez a funkció!
MOZGÓKÉPEN az ÉLŐ előnézet funkció:
7. Videó fejléc funkció bevezetése.
8. A médiatárba feltöltött pdf-eknek generálódik egy előnézeti kép, így könnyebben meg lehet találni akár “ránézésre” is a keresett fájlt:
9. A Felhasználók => Saját adatlap menüpont alatt megjelent egy “Language” (remélhetőleg a fordításban már magyarul, “Nyelv” fog szerepelni. Itt a felhasználó el tudja dönteni, hogy milyen nyelven kívánja használni az admin felületet. A beállítás csak az admin felület nyelvét változtatja meg, a weboldalét nem. Remek funkció, ha több nyelven is beszélnek az adminisztrátorok, és eddig problémát okozott, hogy az egyikük nem értette az admin felület elnevezéseit.
10. megújult a szerkesztőfelület: eltűnik a “sorkizárttá tétel” gomb, illetve az “aláhúzás” gomb. De nem kell megijedni, billentyűkombinációval ezután is elérhető mindkét funkció.
Sorkizárttá tétel: Alt+Shift+J (kijelölés után)
Szöveg aláhúzása: Ctrl+U (kijelölés után)
Ha inkább mégis visszahoznád ezt a két gombot, nézd meg ez az ingyenes videót, és pár kattintással meg tudod oldani!
Ilyen volt a WordPress 4.6-os ágig a szerkesztőfelület:
És ilyen lesz a 4.7-es verziótól a szerkesztőfelület:
11. Egyedi sablonok bejegyzésekhez is.
A WordPress-ben eddig is volt lehetőség ún. oldalsablonok létrehozására, de ahogy a név is mutatja, ez csak az oldalakhoz volt lehetőség. Immáron a bejegyzésekhez is létre lehet majd hozni sablonok!
Az újdonságok, fejlesztői újdonságok angolul itt is megtalálhatóak.