Hogyan tölts fel fájlokat a tárhelyre, FTP-n?
Ha azt hallod, hogy FTP-n kell felmásolni fájlokat a tárhelyre, nem kell ettől megijedni! Nagyon egyszerű lépések sora vezet el ahhoz, hogy a kívánt fájl felkerüljön a tárhelyedre.
Mikor érdemes FTP-n feltölteni fájlt?
Ha annak nagy mérete miatt a WordPress webes felületén ez nem sikerülne.
Mire lesz szükséged?
- FTP hosztnév (a tárhelyszolgáltatód megmondja)
- FTP felhasználónév (a tárhelyszolgáltatód megmondja)
- FTP jelszó (a tárhelyszolgáltatód megmondja)
- FTP-kliens, pl.: FileZilla program
Útmutató, lépésről-lépésre:
- Töltsd le a FileZilla programot innen.
- Telepítsd fel a gépedre.
- Indítsd el.
- Kövesd az alábbi képen látható utasításokat:
- Ide írd az FTP hosztnevet.
- Ide írd az FTP felhasználónevet.
- Ide írd az FTP jelszót.
- Hagyd üresen, ha a szolgáltató mást nem mond. Ha nem megy üresen, próbáld meg úgy, hogy 21-et írsz ide.
- Nyomd meg a “Csatlakozás” gombot.
- Ezen a részen (a kettéosztott rész bal oldala) láthatod a számítógépeden lévő fájlokat. A Total Commanderben megszokott módon tudsz váltogatni a mappák között.
- Ezen a részen (a kettéosztott rész jobb oldala) a tárhelyed tartalmát látod, amely jellemzően egy domainhez van rendelve. Általában a “public_html”, “webroot” mappák tartalmazzák a domained alatt található fájlokat.
- Itt láthatod a feltöltésre váró fájlokat.
- A “Sikertelen átvitelek” fülre akkor érdemes kattintani, ha mellette megjelenik egy szám. Ekkor megnézhetjük, mely fájl(ok) nem töltődtek fel a szerverre.
- Itt lehet látni, hogy még mekkora adatmennyiség vár feltöltésre.
Mi lesz a feltöltött fájl URL-je?
Térjünk vissza az előző rész 7-es pontjához. Ha pl. “webroot” mappa tartalmazza a domain alatt lévő weboldal elemeit, akkor a következőképpen tudod megállapítani egy feltöltött fájl internetes helyét (URL-jét): Tegyük fel, hogy a domain neved: wordpress.video.hu.
Ha a hozzá tartozó FTP szerveren létrehozok egy “video” mappát, majd abba feltöltök egy “tesztvideo.mp4” nevű videót, hol érem el? Mindig abból kell kiindulni, hogy az a mappa, amely a weboldal elemeit tartalmazza, az tulajdonképpen a domain név – wordpress.video.hu – alatt “érhető el”. Ezt továbbgondolva: hol érhető el az ott létrehozott “video” mappa? Nagyon egyszerű, a domain mögé kell tenni ezt a mappanevet, egy “/” jellel elválasztva: wordpress.video.hu/video. Ha ebbe a mappába feltöltünk a példánál maradva egy “tesztvideo.mp4” nevű fáljt, az a – az előző gondolatmenetet folytatva – wordpress.video.hu/video/tesztvideo.mp4 címen lesz elérhető, ezt az URL-t kell felhasználni pl. a videó beágyazásánál.
Jó-jó, de hogyan töltök fel fájlt, hozok létre mappát?
Nagyon egyszerű, ott, ahol szeretnél létrehozni mappát, ott jobb egérgombot kell nyomni, és a “Könyvtár létrehozása” funkciót kell választani. Ahonnan (csak a bal oldalról, a számítógépedről tudsz fájlt feltölteni) fájlt szeretnél felmásolni, ott jobb egérgombot kell nyomni, és a “Feltöltés” funkciót kell választani. A fájl bekerül a várólistába, és elindul a feltöltés arra a jobb oldalon látható (szerveren lévő) helyre, ahol éppen állsz.
Mindig így működik a szerverhez történő FTP-kapcsolódás?
Sajnos nem, vannak olyan szolgáltatók, ahol külön “procedúra” FTP-re feltölteni. Példa “nehezítések”: a) a domainhez tartozó admin felületen előbb be kell lépni, hogy az IP címünket hitelesítsük, majd utána lehet csatlakozni a tárhelyhez; b) csak winSCP (olyan program, mint a FileZilla) programmal lehet csatlakozni a tárhelyhez; c) titkosított FTP kapcsolatot ír elő a szolgáltató.
Hasznos volt? Tetszett? Iratkozz fel a BEJEGYZÉSÉRTESÍTŐ-re:
AJÁNDÉK! Azonnal letölthető, 137 weboldal készítés hiba című, 55 oldalas tanulmány!
Hozzászólások (2)
penzvagyok
| Link erre a hozzászólásra
Mi van akkor, ha a 7-ben nincsen semmi?
Nem értem a fent olvasható szöveget.
Nem értem a példát sem.
A filezillában egy idő után azt írja ki pirossal, hogy időtúllépés, a könyvtár nem érhető el.
[wordpress-video]
| Link erre a hozzászólásra
Ha a 7-es nél nincs semmi, nem feltétlenül baj. A https://wordpress.video.hu/ftp-n-melyik-mappaba-milyen-fajlokat-kell-masolni-wordpress-telepites-elott/ videón látott módon másolj fel egy fájlt, és nézd meg, hogy megjelenik-e a domain alatt. Ha igen, akkor oda kell másolni mindent. Ha nem, akkor a tárhelyszolgáltatód tud segíteni, hogy pontosan hová kell felmásolni a fájlokat, hogy a domained alatt jelenjenek meg.
Pontosan melyik fent olvasható szöveget nem érted?
A példában hol akadsz el?
Ha időtúllépés van, akkor újra kell csatlakozni a tárhelyhez.
Ádám